SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYJĘĆ KLIENTÓW W PORADNI W OKRESIE EPIDEMII SARS-COV-2
(niniejsze zasady stanowią wyciąg z „WEWNĘTRZNEJ PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu w okresie epidemii SARS-COV-2”)
- Poradnia priorytetowo będzie przyjmowała dzieci i uczniów w siedzibie Poradni szczególnie w celu:
- diagnozowania na potrzeby wydania stosownych opinii i orzeczeń, ważnych dla przyszłości edukacyjnej i dalszych losów dzieci,
- kontynowania rozpoczętych indywidualnych procesów terapeutycznych,
- prowadzenia indywidualnych konsultacji i porad dla rodziców/opiekunów prawnych,
- prowadzenia interwencji kryzysowej.
2. Na czas trwania stanu epidemii wstrzymane zostają pozostałe zadania statutowe, w tym: terapie rodzinne, grupowe, spotkania sieci współpracy i samokształcenia oraz inne formy pracy grupowej.
3.Do placówki nie mogą przychodzić rodzice i dzieci, którzy są chorzy lub jeżeli występują u nich jakiekolwiek objawy infekcji dróg oddechowych (stan podgorączkowy lub gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu i smaku, ból gardła, katar, inne nietypowe objawy) lub jeżeli miały kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem lub z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 do czasu ostatecznej weryfikacji i uzyskania ujemnego wyniku badania takiej osoby (podejrzanej o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2).
3a. Po przybyciu do Poradni interesanci niebędący pracownikami Poradni, a zamierzający skorzystać z obsługi Rejestracji, Sekretariatu lub Księgowości zobowiązani są wypełnić i przedłożyć odpowiedniemu pracownikowi administracyjnemu Kartę ewidencji osób przebywających w Poradni – Rejestracja/Recepcja, Sekretariat, Księgowość stanowiącą Załącznik nr 5 do niniejszej procedury.”
- Na wizytę do Poradni dziecko przychodzi z jednym opiekunem.
- Ogranicza się przebywanie w placówce osób z zewnątrz (z zachowaniem odstępu między poszczególnymi osobami 2 m – nie dotyczy odległości pomiędzy rodzicem/opiekunem prawnym a dzieckiem).
- Poradnia informuje telefonicznie o ustalonym terminie wizyty w placówce oraz o obowiązujących w Poradni zasadach i procedurach zachowania bezpieczeństwa sanitarnego w celu zapobiegania zakażeniom SARS-COV-2.
- Pracownik Poradni przeprowadzi z rodzicem telefonicznie wstępny wywiad epidemiologiczny szczególnie pod kątem informacji o kwarantannie, izolacji i ewentualnych problemach zdrowotnych, podczas którego ustali, czy dziecko/rodzic są zdrowi oraz czy dziecko lub/i jego domownicy nie są objęci kwarantanną, izolacją lub nadzorem epidemiologicznym. Przekaże także ważne informacje dotyczące warunków przeprowadzenia badania.
- W przypadku pojawienia się objawów chorobowych u dziecka lub rodzica, rodzic/opiekun prawny powinien odpowiednio bez zbędnej zwłoki powiadomić Poradnię i odwołać wizytę.
- Poradnia przyjmuje klientów wcześniej umówionych na określoną godzinę. Na wizytę klient powinien przybyć punktualnie, nie wcześniej niż na 5 minut przez wyznaczoną godziną spotkania.
- Dziecko i jego opiekun w trakcie pobytu w Poradni zobowiązani są do przebywania w maseczkach ochronnych zasłaniających usta i nos. Z obowiązku tego wyłączone są:
- dzieci do ukończenia 5. roku życia,
- osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.
- W zależności od specyfiki przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego specjalista może zadecydować o możliwości czasowego zdjęcia przez dziecko maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos na czas wykonania określonych czynności diagnostycznych lub terapeutycznych – w takiej sytuacji konieczne jest zachowanie dystansu 2 metrów pomiędzy pracownikiem a dzieckiem. Ponadto odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku umożliwienia komunikowania się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.
- Poradnia nie zapewnia rodzicom i dzieciom maseczek, przyłbic i rękawiczek jednorazowych. Wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach losowych pracownik Poradni ma prawo podjąć decyzję o udostępnieniu klientowi maseczki jednorazowej.
- Natychmiast po wejściu do budynku Poradni każdy klient: dziecko oraz jego rodzic/opiekun mają obowiązek zdezynfekować ręce płynem do dezynfekcji (na bazie alkoholu etylowego lub izopropylowego min. 60%). Używanie rękawiczek jednorazowych nie zwalnia klientów z obowiązku dezynfekcji rąk. Dzieci do ukończenia 6 roku życia są zwolnione z obowiązku dezynfekcji rąk płynem dezynfekcyjnym – w ich przypadku obowiązuje umycie rąk mydłem wg. instrukcji prawidłowego mycia rąk.
- Po przybyciu do Poradni rodzic/opiekun prawny jest obowiązany pobrać od pracownika pedagogicznego i w holu Poradni wypełnić Kartę ewidencji osób przebywających w Poradni – badania/konsultacje/terapia/interwencja kryzysowa stanowiącą Załącznik nr 1 do niniejszej procedury, zawierającą wywiad epidemiologiczny w kierunku zakażenia SARS CoV-2.
- Klient jest wpuszczany do gabinetu po pozytywnym zweryfikowaniu informacji zawartych w wypełnionej ankiecie.
- Jeżeli na podstawie informacji wynikających z ankiety stwierdzone zostanie jakiekolwiek ryzyko zakażenia wirusem SARS CoV-2 - wskazana i zasadna jest odmowa wykonania diagnozy, przeprowadzenia terapii lub udzielenia konsultacji oraz poinformowanie rodzica/opiekuna prawnego o konieczności wyznaczenia innego, możliwego i bezpiecznego terminu wizyty.
- Rodzic oczekuje na dziecko w holu na parterze lub I piętrze Poradni w maseczce ochronnej (odległość pomiędzy osobami oczekującymi na dzieci w holu to minimum 2 m.), lub na czas badania /terapii dziecka ustala z pracownikiem przebywanie poza siedzibą Poradni, z określeniem orientacyjnego czasu trwania pracy z dzieckiem oraz kontaktu telefonicznego z rodzicem.
- Udział rodzica/opiekuna w diagnozie/terapii możliwy jest za zgodą specjalisty prowadzącego zajęcia z dzieckiem wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach (n.p. dzieci młodsze, niepełnosprawne, z zaburzeniami lękowymi) pod warunkiem, że rodzic/opiekun znajduje się w odległości minimum 2 metry od diagnosty (obowiązkowo w maseczce zakrywającej usta i nos) oraz nie ingeruje w prowadzony z dzieckiem proces diagnostyczny/terapeutyczny.
- Na czas przeprowadzania diagnozy/ terapii rodzic zapewnia dziecku jego własne, tylko podstawowe przybory: długopis/ołówek/kredki, a także wodę i chusteczki higieniczne.
- Zabrania się przynoszenia do Poradni zabawek lub innych przedmiotów zbędnych podczas diagnozy/terapii, a także spożywania posiłków, poza wyjątkami uzasadnionymi stanem zdrowia lub wiekiem dziecka (np. cukrzyca, karmienie butelką małego dziecka).