Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Kilka rad na trudny czas

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował chaos, strach i destabilizację. To tam toczą się bezpośrednie walki zbrojne, ale sytuacja dotknęła cały świat – zapanował strach i niepewność. Nikt z nas nie spodziewał się, że w obecnych czasach dojdzie do takiej sytuacji i to w takim stopniu nasilenia i eskalacji. Wielu mieszkańców Ukrainy ucieka ze swojego kraju ratując się przed wojną, ale przede wszystkim przed śmiercią. Większość z nich dotrze do naszego kraju i tu będą szukali pomocy i schronienia.

 

Sytuację, w której się znaleźliśmy możemy bez wątpienia nazwać kryzysem. Po tym co się wydarzyło świat już nigdy nie będzie taki sam. Śledzimy z niepokojem doniesienia z Ukrainy, czasami z natłokiem informacji i przekazu nie jesteśmy w stanie psychicznie sobie poradzić. W naszym społeczeństwie też zapanował lęk, bezradność i niemoc, czyli sytuacja bez wyjścia bo nie mamy wpływu na to co dzieje się wokół nas.

Zadajemy sobie pytania: Co będzie dalej?, Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić?, Jak poradzić sobie z emocjami jakie nam towarzyszą?, Jak przetrwać ten trudny czas?

 

  • Przede wszystkim powinniśmy skupić się na czasie teraźniejszym, czyli tym co jest tu i teraz, co jest dla nas ważne i priorytetowe.
  • Rozmawiajmy ze sobą o tym co czujemy, wyrzucajmy emocje – bądźmy szczerzy i mówmy prawdę, ale w sposób racjonalny i rzeczowy.
  • Starajmy się jak najmniej śledzić informację w telewizji i mediach społecznościowych, słuchajmy sprawdzonych informacji, filtrujmy przekazy, które do nas docierają.
  • Pamiętajmy, że rozmowy o sytuacji, która ma miejsce w Ukrainie nie oznacza całodobowego analizowania informacji z różnych kanałach przekazu.
  • Wyzbywajmy się katastroficznych myśli i komunikatów, w sytuacji kryzysowej mamy zdolność do zniekształcania myśli, uważajmy na komunikaty, które kierujemy do innych – każdy z nas ma inną strukturę i wrażliwość.
  • Bądźmy uważni na osoby w otoczeniu u wielu z nich ta sytuacja może wywołać traumę i będą potrzebowały specjalistycznej pomocy, zaproponuj rozmowę ze specjalistą.
  • Najważniejsze w tym trudnym czasie jest poczucie bezpieczeństwa, spędzajmy czas wspólnie z najbliższymi – obejrzyjmy film, zaproponujmy wspólną zabawę z dziećmi, idźmy na spacer lub jedźmy na wycieczkę – bądźmy razem.
  • Starajmy się żyć jak dotychczas, wykonujmy codzienne rutyny, nie wprowadzajmy zmian, gdyż sytuacja, która dzieje się obok nas jest tak ekstremalna, że nie potrzebujemy dodatkowych bodźców, chaosu i rewolucji.
  • Dbajmy o relacje rodzinne, obserwujmy dzieci, pozwólmy im na uwalnianie trudnych emocji, wskazujmy co mogą zrobić kiedy czują lęk lub mają problem ze zrozumieniem obecnej sytuacji. Jeśli sami nie potrafimy rozmawiać z dziećmi o aktualnej sytuacji szukajmy wsparcia u specjalistów – pedagogów szkolnych, pracowników PPP. Podczas rozmów z dziećmi możemy skorzystać z cyklu książek „Wojny dorosłych – historie dzieci”.

 

Pamiętajmy!

Dla każdego z nas ta sytuacja jest ekstremalnie trudna i niezrozumiała, jednak się dzieje i musimy starać się w niej odnaleźć, zachować spokój, być racjonalnym. Jeśli czujemy, że jest to dla nas bardzo trudne, za trudne i sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z obecną sytuacją – szukajmy wsparcia  u specjalistów.

 

 Opracował:  Katarzyna Pakuła – Sobczak – pedagog